- Головна культурна подія цієї осені — фестиваль ізраїльського кіно з російськими субтитрами
- Одна забута могила або декілька слів про Емануїла Мандельштама.
- Які християнські свята співпадають з єврейськими і чому
- Походження єврейських прізвищ
- Інвестування в криптовалюту через криптобіржу: переваги та недоліки
Фільм Лозниці «Бабин Яр. Контекст» – серед претендентів на «європейський «Оскар»
Європейська кіноакадемія оголосила назви 40 ігрових і 15 документальних фільмів, відібраних на участь у European Film Awards – престижній кінопремії, яку називають «європейським «Оскаром». Серед них – документальний фільм українського режисера Сергія Лозниці «Бабин Яр. Контекст».
Зокрема, стрічка Лозниці змагатиметься за перемогу з такими документальними фільмами: «Все включено» / «All-in» (Бельгія, Нідерланди, Франція), режисер Volkan Üce; «Горбачов. Рай» / «Gorbachev. Heaven» (Латвія, Чехія), режисер Віталій Манський; «Ми» / «We» (Франція), режисер Аліс Діоп; «Друга сторона ріки» / «The Other Side of the River» (Німеччина, Фінляндія), режисерка Антонія Кіліан та ін.
Документальний фільм «Бабин Яр. Контекст» зроблений нідерландською компанією ATOMS & VOID на замовлення Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр». Стрічка заснована на архівних матеріалах і розповідає про події, які призвели до вбивства 33 771 єврея в окупованому нацистами Києві 29–30 вересня 1941 року, а також про наслідки цієї трагедії. Тривалість фільму – 120 хвилин.
За словами Лозниці, розповідаючи історію Бабиного Яру, він намагався реконструювати історичний контекст життя в окупованому нацистами Києві.
«Деякі кадри були поховані в архівах десятиліттями, ніхто їх ніколи не бачив, – наводить сайт Європейської кіноакадемії цитату режисера Сергія Лозниці. – Навіть історики, які спеціалізуються на Голокості. Одним із таких епізодів є підривання Хрещатика у вересні 1941 року. Центральну вулицю Києва замінувала вибухівкою з дистанційним управлінням НКВС (радянська спецслужба) до відступу Червоної армії з Києва. Вибухівку здетонували через кілька днів після того, як нацисти захопили місто. Були жертви серед цивільного населення, тисячі залишилися без даху над головою. У Радянському Союзі, який встановив бомби, не розглядали людських жертв і масових знищень як фактор, на який варто зважати у військовому плануванні».
European Film Awards, або Європейський кіноприз, – нагорода за видатні досягнення в європейському кінематографі, яку вручає Європейська кіноакадемія (European Film Academy) щорічно з 1988 року. За задумом засновників, вона конкурує з «Оскаром» як головна кінематографічна премія Об’єднаної Європи. Нагороди роздають у понад 10 категоріях.
Наразі Європейська кіноакадемія оголосила неповний перелік стрічок, які цього року отримають право змагатися за European Film Awards. Решту назвуть у вересні. Оголошення лонг-листа у два етапи пов’язане з локдаунами та перенесенням низки кінофестивалів через пандемію. Але вже зараз зрозуміло, що на головну кінопремію європейського континенту претендує рекордна кількість фільмів.
Шорт-лист номінантів оголосять 9 листопада на Європейському кінофестивалі в Севільї. Його сформує колегія з більш ніж 4 тисяч членів академії. Переможців оголосять у Берліні 11 грудня 2021 року.
Нагадаємо: на Каннському кінофестивалі фільм «Бабин Яр. Контекст» отримав премію «Золоте око», розділивши перше місце з документальною роботою індійського режисера. Із 2015 року ця нагорода присуджується за кращий документальний фільм, який бере участь в одній із секцій Каннського міжнародного кінофестивалю. Прем’єра стрічки Сергія Лозниці в Україні відбудеться в жовтні та буде приурочена до 80-х роковин трагедії Бабиного Яру.